Terenske aktivnosti
Terenske aktivnosti u prekograničnom području obuhvaćaju uzimanje uzoraka tla i biljnog materijala radi realizacije IPA CBC projekta AGRI-CONTO-CLEEN. Aktivnosti uzorkovanja provodimo kontinuirano s ciljem utvrđivanja prosječne raspoloživosti makroelemenata i mikroelemenata, te potencijalno toksičnih teških metala i sadržaja rezidua pesticida u tlu. Ostala značajna svojstva tla koja određujemo su pH, humus, opskrbljenost tla fosforom i kalijem i tekstura. Nadalje, s ciljem praćenja stanja ishranjenosti usjeva i sadržaja potencijalno toksičnih teških metala, te rezidua pesticida u biljnom materijalu, tijekom vegetacije provodimo uzimanje uzoraka usjeva i povrća, kao i organskih gnojiva.
Ekipe za terenski rad projekta AGRI-CONTO-CLEEN će tijekom dvije godine trajanja projekta sustavno uzorkovati tlo i biljke na izabranim poljoprivrednim gospodarstvima. Međutim, svi su poljoprivredni proizvođači pozvani priključiti se projektnoj ideji i realizaciji projekta uzorkovanjem i analizom svojih proizvodnih površina. Pri tome je dovoljno kontaktirati nas i dogovoriti način uzimanja uzoraka (detaljno opisano u priručniku „Uzorkovanje tla i biljke za agrokemijske i pedološke analize“ koji se nalazi na ovim stranicama projekta).
Vrijednost kemijskih i fizikalnih analiza tla koje provodimo u laboratoriju ovisi prvenstveno o pravilnom uzimanju uzoraka tla koji će na odgovarajući način reprezentirati stanje na poljoprivrednim površinama. Prema tome, preporuka gnojidbe izravno ovisi o rezultatima agrokemijske analize tla, pri čemu poznavanje prostorne i vremenske varijabilnosti statusa hraniva u tlu omogućava aplikaciju gnojiva primjereniju potrebama biljke na određenoj proizvodnoj površini. Stoga je pravilno uzorkovanje tala bitno i s aspekta kontrole plodnosti tla, ali i za odlučivanje o optimalnoj gnojidbi.
Prostornim rasporedom uzoraka na poljoprivrednim površinama u prekograničnom području osiguravamo informacije o varijabilnosti tla, dok vremenskim rasporedom uzorkovanja pratimo dinamiku raspoloživosti hraniva i svojstava tla. Prije uzimanja uzoraka tla za analizu procjenjujemo ujednačenost proizvodne površine. Ako se radi o manjim proizvodnim površinama prosječni uzorak tla je dostatan kao reprezentant površine od 1-2 ha, a s velikih površina uzima se po jedan prosječni uzorak za svakih 3-5 ha, a ponekad i do 10 ha. Uzorke tla uzimamo kada je tlo optimalne vlažnosti pri čemu je najpogodnije vrijeme uzorkovanja razdoblje nakon žetve ili berbe do gnojidbe i pripreme tla za sjetvu narednog usjeva. Međutim, uzorke tla je moguće uzimati tijekom cijele godine pa tako i za vrijeme vegetacije. S tim svezi, tijekom vegetacije provodimo uzorkovanje za specifične namjene kao što je utvrđivanje opskrbljenosti tla mineralnim dušikom. Postupak uzimanja uzoraka tla obuhvaća pripremu za uzorkovanje, uzimanje uzoraka sondom ili štihačom, označavanje uzoraka, pakiranje uzoraka i dostava u laboratorij. Masa prosječnog uzorka koji se sastoji od 20-25 dobro izmiješanih pojedinačnih uzoraka je 0,5-1 kg. Raspored uzimanja pojedinačnih uzoraka je najčešće dijagonalno po proizvodnoj površini.
Kemijska analiza biljaka uzorkovanih tijekom vegetacije ukazuje na status hraniva odnosno na opskrbljenost biljaka pojedinim elementom u određenoj fenološkoj fazi kada je provedeno uzimanje uzoraka. Rezultati analize cijele biljke ili određenog lista pokazuju trenutnu koncentraciju elemenata u biljci, a usvojena količina elemenata je odraz prethodne raspoloživosti hraniva u tlu i posebnosti biljne vrste ili kultivara.
Pri tome razlikujemo uzorkovanje strnih žitarica, okopavina i industrijskog bilja tijekom vegetacije, te uzorkovanje ratarskih kultura u žetvi. Posebna kategorija je uzorkovanje povrća koje dijelimo na krojenasto, lisnato i plodovito povrće. U početnim fazama vegetacije ratarskih usjeva uzorkujemo cijelu biljku, dok u kasnijim fazama uzorkujemo određene biljne organe koji su pokazatelj ishranjenosti biljke, npr. list ispod klasa kod pšenice, list ispod klipa kod kukuruza, vršni trolist soje, posljednji razvijeni list kod povrća itd. Laboratorijska analiza biljaka uzorkovanih u žetvi značajan je alat za utvrđivanje utjecaja statusa ishranjenosti biljke na ostvareni prinos i kvalitetu. Uporabom koncentracije hraniva i mase analiziranog dijela biljke, moguće je izračunati iznesenu količinu hraniva iz tla ostvarenim prirodom.
Uzorkovanje u svrhu utvrđivanja prinosa provodimo strojnom ili ručnom žetvom s određene površine ili berbom određenog broja redova biljaka određene dužine, dok za određivanje komponenti prinosa dijagonalno po površini odabiremo potreban broj prosječnih biljaka, najčešće 10 ili 20 prosječnih biljaka.